Výukové materiály
-
Autor Michal Šíba Školitel Rok vzniku 2011 Popis -
Autor Jan Břížďala (video) a Ondřej Říha (audio) Školitel RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D. Rok vzniku 2012 Popis -
Autor Eliška Brabencová Školitel RNDr. Václav Martínek, Ph.D. Rok vzniku 2013 Popis Komprimovaná složka obsahuje tři přílohy:
- Předlohu protokolu k důkazním reakcím
- Vypracovaný protokol k důkazním reakcím
- Přehled důkazních reakcí
Materiál je určen učitelům.
-
Autor Eva Vrzáčková, Jan Břížďala Školitel RNDr. Petr Šmejkal Ph.D. Rok vzniku 2011 Popis -
Autor Jan Břížďala (video) a Ondřej Říha (audio) Školitel RNDr. Petr Šmejkal, Ph.D. Rok vzniku 2012 Popis -
Autor Eva Vrzáčková Školitel RNDr. Petr Šmejkal Ph.D. Rok vzniku 2011 Popis Jednotlivé pokusy rozdělené do kategorií si lze prohlédnout zde. -
Autor RNDr. Pavel Teplý, Ph.D. Školitel Rok vzniku 2009 Popis -
Autor Michal Šíba, Pavel Teplý, Veronika Koldová Školitel Rok vzniku 2011 Popis -
Autor RNDr. Pavel Teplý, Ph.D. Školitel Rok vzniku 2009 Popis -
Autor RNDr. Pavel Teplý, Ph.D. Školitel Rok vzniku 2009 Popis -
Autor Eva Vrzáčková Školitel RNDr. Petr Šmejkal Ph.D. Rok vzniku 2011 Popis -
Autor Jan Břížďala Školitel Rok vzniku 2010 Popis Spalování vodíkových bublin
Vodík vytváří s kyslíkem výbušnou směs. Při reakci těchto dvou plynů vzniká voda. Pro zahájení této reakce postačuje pouhá iniciace pomocí jiskry či elektrického výboje.
Pomůcky: baňka s odvodnou trubicí, zátka s vsazenou dělící nálevkou, hadička, skleněná miska, svorka, držák a laboratorní stojan
Chemikálie: zinek Zn, kyselina chlorovodíková HCl, voda se saponátem
Postup:
1. Baňku s odvodnou trubicí vložíme do držáku a pomocí svorky ji připevníme ke stojanu. Nasypeme do ní malé množství zinku a její hrdlo uzavřeme zátkou s vsazenou dělící nálevkou – do té nalijeme kyselinu chlorovodíkovou.
2. Jeden konec hadičky připevníme k odvodné trubičce u baňky a ten druhý ponoříme do skleněné misky naplněné směsí vody se saponátem.
3. Otočíme kohoutkem u dělící nálevky a necháme kyselinu volně reagovat se zinkem. Zkontrolujeme, zda vznikající plyn uniká do vody se saponátem, kde vytváří bublinky.
4. Odebereme si několik bublin na dlaň a pomocí sirek je na ruce zapálíme.
Závěr:
Reakcí zinku s kyselinou chlorovodíkovou vznikal vodík, který zaváděním do vody se saponátem vytvářel bubliny. Ty bylo poté možné zapálit – vodík ve styku s kyslíkem velmi efektně shoří. Tento pokus je možné demonstrovat i na lidské dlani, neboť je pokožka jednak chráněna saponátovou blánou a navíc reakce proběhne velmi rychle, že ji lidské reflexy téměř nezaznamenají. -
Autor RNDr. Jenny Andresková Školitel RNDr. Renata Šulcová a Prof. RNDr. Hana Čtrnáctová, CSc. Rok vzniku 2008 Popis Text závěrečné práce poskytující interdisciplinární pohled na vyučování o vodě. Obsahuje didaktické hry - osmisměrky (9x).