Vytěsňování mědi železem
Pomůcky
kádinka
Chemikálie
5% roztok CuSO4, železný hřebík
Postup
Do kádinky s roztokem modré skalice vložte železný hřebík.
Roztok se postupně zbarvuje zeleně a na hřebíku se vylučuje měď.
Princip
Železo se nachází v Beketovově řadě napětí kovů vlevo – má nižší redoxní potenciál, a tudíž dokáže vytěsnit měďnaté kationty z roztoků jejich solí. Při reakci tedy dochází ke změně zbarvení roztoku do zelena – podle vznikajícího síranu železnatého, naopak na železném hřebíku se vylučuje kovová měď.
Využití
redoxní reakce, substituce d-prvky (Fe, Cu, Beketovova řada napětí kovů)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Síran měďnatý – nebezpečný, zdraví škodlivý při požití, dráždí kůži, způsobuje vážné poškození očí, vysoce toxický pro vodní organismy.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– pokus běží velice snadno – dokonce i s 5% roztokem modré skalice – do 5 minut se na hřebících objeví vrstvička mědi (oranžová barva) – roztok sice moc nezezelená, ale pokrytí je jasně patrné
– pokus lze také provést na Petriho misce – zde lze zpozorovat mírnou změnu zbarvení roztoku
Video
http://www.youtube.com/watch?v=cZFM4_IoBpI (Fe + CuSO4, video na www.youtube.com úplně stejné jako na stránce netexperimente.de – větší obraz bez zvětšení než na originální stránce)
http://netexperimente.de/chemie/118.html (Eisennagel in Kupfersulfatlösung, stejný pokus jako výše – přímo ze stránky netexperimente.de – vysvětlení celého pokusu, vlevo video – malé, nutné zvětšit na celou obrazovku)
http://www.youtube.com/watch?v=TQdNPSwHUt4&feature=related (Redox, s mluvením – anglicky, velmi názorné)