Sublimace jodu
Pomůcky
kádinka, hodinové sklo se studenou vodou, azbestová síťka, trojnožka, kahan, sirky, lžička
Chemikálie
krystalky jodu
Postup
Do kádinky, která je položena na azbestové síťce na trojnožce, dejte několik krystalků jodu. Misku přiklopte hodinovým sklíčkem, na které nalijte vodu na chlazení. Opatrně zahřívejte kádinku.
Uvolňují se fialové páry, které se ochlazují. Dochází k tvorbě krystalků jodu na hodinovém sklíčku.
Princip
Při zahřívání dochází k sublimaci – tedy k přechodu jodu z pevného do plynného skupenství. Páry jodu jsou fialové a ochlazují se na hodinovém sklíčku, na kterém je nalita studená voda. Vznikají opět krystalky pevného jodu.
Využití
sublimace, halogeny (I2 – sublimace)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Jod – nebezpečný, může způsobit podráždění dýchacích cest, dráždí kůži, způsobuje vážné podráždění očí, způsobuje , škození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici, zdraví škodlivý při požití, při styku s kůží nebo při vdechování, vysoce toxický pro vodní organismy.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– na chlazení je možné také použít místo hodinového sklíčka kulatou baňku, do které nalijeme vodu na chlazení – v tomto případě je nutné, aby baňka dobře ,,seděla“ na kádince, po případě ji upevnit klemou ke stojanu (vyšší náročnost na pokus – časová i materiálová)
– v případě použití hodinového sklíčka je dobré volný prostor u ústí kádinky ucpat vatou
– na pokus stačí použít čtvrt velké lžičky krystalků jodu
– po zahřívání je dobré vyčkat cca 10 minut do ochlazení všech par, aby nedocházelo k unikání par jodu do okolí
Video
http://kch.zf.jcu.cz/didaktika/l%20kotherova/index.htm (Internetová video-databáze chemických pokusů ZF JU, Efektní pokusy II, pokus Sublimace jodu – pokus v provedení s kulatou (chladící) baňkou, rychlý, názorný, přehrávač Windows Media Player)
http://www.youtube.com/watch?v=NpZA79BHODM (Sublimace jódu, pokus v provedení s baňkou, rychlý)