Portál PřF UK pro podporu výuky chemie na SŠ a ZŠ

Pěnová sopka – Pěnící příšera (Reakce octu s jedlou sodou)

Pomůcky

kelímek nebo sklenička (kádinka), modelína, saponát, potravinářské barvivo, tyčinka

Chemikálie

pevný NaHCO3 (jedlá soda), (voda), ocet

Postup

Kelímek či skleničku (kádinku) oplácejte kolem dokola modelínou do tvaru kužele – výsledný tvar by měl vypadat jako sopka. V kelímku smíchejte 2 velké lžičky jedlé sody, saponát a potravinářské barvivo – můžete přidat trošku vody, pokud by směs byla moc hustá) – výsledná konzistence by měla být kašička. K této směsi přilijte cca 20 ml octa.
Po přilití octu ke směsi v kelímku dojde k soptění – ze sopky se začne valit pěna.

Alternativa: Pomůcky: láhev nebo odměrný válec, saponát, potravinářské barvivo, podnos, lžička, tyčinka
Alternativa: Chemikálie: ocet, pevný NaHCO3 (jedlá soda)
Alternativa: Postup: Do poloviny láhve či odměrného válce nalijte ocet a přidejte větší množství saponátu a potravinářské barvivo. Roztok v láhvi promíchejte a láhev položte na podnos. Poté vhoďte do láhve 3 lžičky jedlé sody.
Po vhození jedlé sody se z láhve line pěna.

Princip

Hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda) reaguje s kyselinou octovou (octem) za vývoje oxidu uhličitého. Saponát se napění díky oxidu uhličitému a uniká ven ze ,,sopky“, respektive z odměrného válce.

Využití

acidobazické reakce, tetrely (uhlík – sloučeniny: NaHCO3), alkalické kovy (sodík – sloučeniny: NaHCO3), karboxylové kyseliny (kyselina octová)

Typ pokusu

demonstrační i laboratorní

Bezpečnost

nepít ocet

Čas

příprava – 10 minut, vlastní provedení – 10 minut

Tipy

– pokus ,,sopka“ známý spíše jako rozklad dichromanu amonného – alternativa pro menší žáky – pokus vhodný na ZŠ nebo jako domácí pokus
– sopka: použijte pár kapek saponátu, a na špičku lžičky potravinářského barviva
– sopka: jedlé sody dejte spíše méně, aby byla pouze po dně kelímku či kádinky, pokud použijete větší množství, vše nezreaguje
– sopka: použijte poměr kaše: ocet – 1:2 objemově (ocet musí být v nadbytku)
– v provedení v odměrném válci (v láhvi) – alternativa k pokusu Hrnečku vař!, Sloní pasta (reakce peroxidu vodíku s jodidem draselným)
– pokus v odměrném válci: na videu níže pokus proveden v jiném pořadí, do odměrného válce nejprve dány 3 velké lžičky jedlé sody, poté barvivo – tyčinkou zamíchat, a poté přidat cca 50 ml octa – nutno zamíchat, aby se pěna zbarvila
– pro menší žáky na ZŠ vhodné použít PET láhev a ,,ozdobit“ ji, aby vypadala jako drak, který následně bude ,,soptit“ pěnu – pokus Pěnící příšera

Video

http://www.youtube.com/watch?v=4YOJivloaiA&feature=youtu.be (old.studiumchemie.cz, Pěnící “válce”, video bez zvuku, provedení v odměrných válcích)
http://www.youtube.com/watch?v=0a7v4S8cZRM&feature=youtu.be (old.studiumchemie.cz, Pěnící příšera, video bez zvuku, provedení v PET láhvi)
http://katedry.osu.cz/kch/zch/pokusy/pokus8/pokus8_soubory/42g1.wmv (Pěnová sopka, video bez zvuku, přehrávač Windows Media Player)