Gumový medvídek v chlorečnanu
Pomůcky
stojan, křížová svorka, klema, miska s pískem, zkumavka (starší), kahan, sirky, pinzeta, (nožík)
Chemikálie
pevný KClO3, gumový medvídek
Postup
Princip
Chlorečnan draselný je silné oxidační činidlo, které prudce reaguje s organickými látkami – dojde k bouřlivé reakci (oxidaci – v tomto případě gumového medvídka) doprovázené světelným efektem. Gumový medvídek je složen převážně z želatiny a sacharidů, tedy organických látek. Částečné fialové zbarvení je způsobeno přítomností K+.
Využití
analýza (rozklad); exotermické reakce – chemický děj, termochemie; halogeny (chlor – vlastnosti chlorečnanů), sacharidy, proteiny (želatina)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Chlorečnan draselný – nebezpečný, zdraví škodlivý při požití nebo při vdechování, toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– zkumavka nemusí být čistá, ale nesmí být znečištěna organickými zbytky, je vhodné používat starší zkumavky, hrozí, že se roztaví a dno odpadne – použít pod zahřívanou zkumavku misku s pískem
– zahřívání KClO3 trvá cca 5 minut
– medvídka je vhodné rozporcovat – celý se do zkumavky nevejde, nepropadne až na dno, poté horší manipulace
– vlastní světelný efekt trvá 1 – 2 minuty, někdy dochází dokonce k soptění
– pokus známý jako Smrt gumového medvídka – pro menší žáky možno doplnit výkladem o ,,usmrcení“ medvídka
Video
http://netexperimente.de/chemie/3.html (Gummibärchenhölle – gumový medvídek v chlorečnanu, možno přehrát na http://www.youtube.com/watch?v=3ZoiWYKzHIo&feature=youtu.be)
http://www.experimentalchemie.de/versuch-011.htm (Gumový medvídek v chlorečnanu, pokus rychlý, přehrávač Windows Media Player nebo Quictime Player)
http://www.youtube.com/watch?v=txkRCIPSsjM (Potassium Chlorate and Gummy Bear, pokus rychlý, video se zvukem)
http://www.youtube.com/watch?v=bXScgXleLX8 (Gummi Bear Dropped Into Potassium Chlorate, pokus velmi rychlý, s anglickým komentářem)
http://www.youtube.com/watch?v=7Xu2YZzufTM („Gummy Bear Experiment“ with molten Potassium chlorate, pokus názorný, s anglickým komentářem, na začátku varování – pustit od 0:24)