Důkaz tuků v mléce
Pomůcky
kádinka, plnotučné mléko, azbestová síťka, kahan, sirky, stříkačka (pipeta), filtrační papír, velká Petriho miska, kádinka, pinzeta, rukavice
Chemikálie
C2H5OH, diethylether, ethanolový roztok SUDANu III
Postup
Princip
Mléko obsahuje 5 % laktosy (mléčný cukr), 4 % bílkovin, 5 % tuku a 88 % vody. Z bílkovin má největší zastoupení (80 %) kasein, který patří mezi fosfoproteiny. Dále jsou z bílkovin v mléce obsaženy syrovátkové bílkoviny (laktalbumin, laktoglobulin, sérový albumin). Obsah tuku v mléce klesá od plnotučného (min. 3,5 %), přes polotučné (min 1,5 %) k odstředěnému (0,5 %).
Lipidy obecně jsou přírodní látky, které jsou rozpustné v nepolárních organických rozpouštědlech díky svému nepolárnímu charakteru (lipofilní charakter), omezeně jsou rozpustné ve vodě – polárních rozpouštědlech (hydrofobní charakter). Na základě této vlastnosti je možné tuky izolovat z mléka – a to pomocí nepolárního rozpouštědla (diethyletheru). Po nastříknutí diethyletherové vrstvy na filtrační papír dochází k odpaření diethyletheru (diethylether je velmi těkavý, teplota varu diethyletheru je 34,6 °C). Na filtračním papíře lze pozorovat mastnou skvrnu dokazující přítomnost tuků v mléce. Tuky v mastné skvrně na filtračním papíře lze následně dokázat pomocí SUDANu III.
SUDAN III je červené azobarvivo, které je rozpustné v tucích a olejích. SUDAN III s tuky a oleji chemicky nereaguje, pouze se v nich rozpouští. SUDAN III je omezeně rozpustný v ethanolu, ve vodě se nerozpouští – používáme ethanolový roztok SUDANu III. Při styku s tuky nebo oleji (v tomto případě ,,mastná skvrna“ na filtračním papíře) přechází část barviva SUDAN III z ethanolového roztoku do míst, kde je obsažen tuk či olej. Objevují se červené skvrny. Přebytečné barvivo lze vymýt z okolí mastných skvrn několikanásobným promytím čtverečku filtračního papíru v čistém ethanolu (slabě polární organické rozpouštědlo).
Využití
lipidy (důkaz lipidů)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Ethylalkohol – nebezpečný, způsobuje vážné podráždění očí, hořlavina.
dle GHS: dle staršího značení:
Diethylether – nebezpečný, hořlavina, narkotické účinky.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– ochlazení zahřátého mléka s ethanolem trvá cca 20 minut
– po přidání diethyletheru k ochlazenému mléku s ethanolem se fáze oddělí rychle – do 5 minut
– pokus je popisován v některých návodech v provedení se zkumavkou (zahřívat mléko s ethanolem ve zkumavce) – lepší je pokus provádět v kádince
– místo diethyletheru není vhodné použít např. benzin (dojde k vysrážení proteinů v mléce – vzniklá sraženina komplikuje odebrání diethyletherové vrstvy)
– pokus lze provést i bez následného dokazování pomocí SUDANu III – na filtračním papíře zůstane mastná skvrna (v některých případech není ovšem moc dobře rozeznatelná)
– pokus z praktického života – v mléce lze dokázat lipidy, ale i další složky: syrovátkové proteiny, kasein a laktosu – viz. pokus Důkaz kaseinu a laktosy v mléce
Video
http://www.youtube.com/watch?v=Nkdq__euEKc (GYMKH DUM – Gymnázium Jiřího Ortena Kutná Hora, Extrakce tuků z mléka, video s titulky s hudebním doporovodem, podle výše uvedeného návodu)