Důkaz aldehydů a ketonů pomocí Bradyho činidla
Pomůcky
zkumavky, stojánek na zkumavky, kapátko
Chemikálie
HCHO, CH3CHO, CH3COCH3 (aceton), Bradyho činidlo (roztok 2,4-dinitrofenylhydrazinu v konc. HCl)
Postup
Princip
Aldehydy a ketony patří mezi karbonylové sloučeniny – ve své struktuře obsahují karbonylovou skupinu –CO–. Vlivem vyšší elektronegativity kyslíku dochází k přesunu elektronové hustoty na dvojné vazbě mezi kyslíkem a uhlíkem směrem ke kyslíku. Na atomu kyslíku se vytváří parciální záporný náboj, naopak na atomu uhlíku vzniká parciální kladný náboj.
Látkou obsaženou v Bradyho činidle je 2,4-dinotrofenylhydrazin – na benzenovém jádře jsou navázány dvě nitroskupiny a hydrazinová skupina. Na atomech dusíku v hydrazinové skupině jsou volné elektronové páry, díky nimž je 2,4-dinitrofenylhydrazin nukleofilním činidlem, které napadá místa s kladným nábojem.
Bradyho činidlo, konkrétně jeho složka 2,4-dinitrofenylhydrazin napadá karbonylový uhlík, na kterém je kladný parciální náboj – dochází k nukleofilní adici na dvojnou vazbu. Výsledkem této kondenzační reakce je tvorba fenylhydrazonů, což jsou dusíkaté deriváty, obvykle krystalické látky s charakteristickými body tání. Dalším produktem této reakce je voda.
Aldehydy a ketony poskytují žluté sraženiny fenylhydrazonů (ketony poskytují žlutooranžové sraženiny), výrazné oranžové sraženiny dávají aldehydy, ve kterých je karbonylová skupina v konjugaci s dvojnou vazbou – např. benzaldehyd.
Využití
karbonylové sloučeniny (aldehydy a ketony – reakce, důkaz)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Formaldehyd – nebezpečný, způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí, může vyvolat alergickou kožní reakci, může způsobit podráždění dýchacích cest, způsobuje poškození orgánů, může vyvolat rakovinu, toxický při požití, při styku s kůží nebo při vdechování.
dle GHS: dle staršího značení:
Acetaldehyd – nebezpečný, způsobuje vážné podráždění očí, může způsobit podráždění dýchacích cest, může vyvolat rakovinu, podezření nagenetické poškození, hořlavina.
dle GHS: dle staršího značení:
Aceton – nebezpečná, způsobuje vážné podráždění očí, může způsobit ospalost nebo závratě, hořlavina.
dle GHS: dle staršího značení:
Bradyho činidlo:
2,4-dinitrofenylhydrazin – nebezpečný, může být korozivní pro kovy.
dle GHS: dle staršího značení:
Kyselina chlorovodíková – nebezpečná, může způsobit podráždění dýchacích cest, způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– příprava Bradyho činidla: 1,2 g 2,4-dinitrofenylhydrazinu rozpusťte ve 12 ml konc. HCl, vzniká světle žlutý roztok, který míchejte do zhoustnutí – poté za neustálého míchání přilijte 600 ml zř. HCl (c = 2 mol∙dm-3)
– Bradyho čnidla je nutné přidat cca 4 ml – nepanikařte tedy, pokud se sraženina nezačne vytvářet po pár kapkách přídavku činidla
– pozitivním výsledkem je také tvorba zákalu – tedy zřetelné odlišení od průhledného roztoku
Video
https://www.youtube.com/watch?v=HOvICGE9Aas (old.studiumchemie.cz, Důkaz aldehydů a ketonů pomocí Bradyho činidla, video bez zvuku s popisky)
https://www.youtube.com/watch?v=31g37f3tAq0 (carbonyl reaction video, reakce s Bradyho činidlem do 0:50, poté Tollensův test a oxidace dichromanem draselným, video s anglickým komentářem)