Chemické jojo s Na
Pomůcky
vyšší zkumavka, držák na zkumavku, filtrační papír, nůž, pinzeta
Chemikálie
voda, alkan (hexan, benzin), acidobazický indikátor (fenolftalein, thymolftalein), sodík
Postup
Princip
Hexan je nepolární rozpouštědlo s malou hustotou, naopak voda je polární rozpouštědlo – hexan je lehčí než voda, proto se drží nad vodou – vytvoří se rozhraní mezi dvěma fázemi. Po vhození kousku sodíku dojde k tomu, že sodík klesá až k rozhraní, kde dojde k reakci sodíku s vodou – vzniká hydroxid sodný a vodík. Hydroxid sodný způsobí změnu zbarvení acidobazického indikátoru (zásadité prostředí) a vodík způsobí nadnášení sodíku k hladině hexanu. Po vyprchání bublinek vodíku, sodík opět klesá k rozhraní a celý proces se opakuje.
Využití
alkalické kovy (sodík – inovace pokusů se sodíkem), alkany (nepolární rozpouštědla)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Hexan – nebezpečný, podezření na poškození reprodukční schopnosti, při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt, dráždí kůži, může způsobit ospalost nebo závratě, může způsobit poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici, toxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky.
dle GHS: dle staršího značení:
Benzin – nebezpečný, podezření na poškození reprodukční schopnosti, při požití a vniknutí do dýchacích cest může způsobit smrt, dráždí kůži, může způsobit ospalost nebo závratě, může způsobit poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici, oxický pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky.
dle GHS: dle staršího značení:
Fenolftalein – nebezpečný, podezření na genetické poškození, podezření na poškození reprodukční schopnosti, může vyvolat rakovinu.
dle GHS: dle staršího značení:
Sodík – nebezpečný, prudce reaguje s vodou za uvolňování extrémně hořlavých plynů, způsobuje poleptání.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– místo hexanu lze použít benzin (lékařský benzin) – hexan není až tak dostupný
– nejlepší je použít jako acidobazický indikátor fenolftalein nebo thymolftalein, mají nejvýraznější změnu barvy (z bezbarvé na růžovou, respektive modrou), na příklad v případě methylčerveně barevný přechod není až tak dobře pozorovatelný (žlutooranžová na žlutou)
– po přidání indikátoru je dobré chvíli počkat, než se veškerý indikátor dostane do spodní fáze – vody, nebo přidat indikátor přímo do vody a až poté přidat nepolární rozpouštědlo
– na pokus stačí použít velmi malý kousek sodíku – pokus vydrží běžet asi minutu
Video
http://kch.zf.jcu.cz/didaktika/h%20zvolankova/index.htm (Internetová video-databáze chemických pokusů ZF JU, Efektní pokusy III, pokus Skákající sodík, použit fenolftalein, přehrávač Windows Media Player)
http://www.eurogymnazia.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=80&Itemid=60 (Efektivní Učení Reformou Oblastí gymnaziálního vzdělávání, Chemie – jeden z pokusů, Sodík – chemické jojo, nutno stáhnout – otevře se v Windows Media Playeru, uspořádání – isooktan, thymloftalein)