Bromace fenolu
Pomůcky
zkumavka, stojánek na zkumavky, zátka, kapátko
Chemikálie
roztok či emulze fenolu ve vodě, bromová voda
Postup
Princip
Fenol reaguje s bromem za vzniku bromderivátů fenolu – probíhá elektrofilní substituce (SE) na benzenovém jádře. SE je usnadněna přítomností –OH skupiny na benzenovém jádře, jelikož tato skupina patří mezi substituenty 1. třídy. Tito substituenti mají ve své struktuře na atomu, který je přímo vázán na benzenové jádro, volný elektronový pár, který jsou schopni poskytnout do konjugace s π-vazbami, přičemž dochází ke zvýšení elektronové hustoty v polohách ortho a para. Substituenti 1. třídy mají tedy kladný mezomerní efekt M+.
Bromace fenolu probíhá do všech třech poloh (2 ortho a 1 para) – vzniká 2,4,6-tribromfenol (bílá až nažloutlá sraženina).
Využití
areny (elektrofilní substituce se substituentem na benzenovém jádře), hydroxyderiváty – fenoly (fenol – bromace)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Fenol – nebezpečný, způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí, podezření na genetické poškození, může způsobit poškození orgánů při prodloužené nebo opakované expozici, toxický při požití, při styku s kůží nebo při vdechování.
dle GHS: dle staršího značení:
Bromová voda -nebezpečná, způsobuje těžké poleptání kůže a poškození očí, při vdechování může způsobit smrt, vysoce toxický pro vodní organismy.
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– k 1 ml roztoku či emulze fenolu ve vodě nutno přidat cca 5 ml roztoku bromu, dobré zatřepat se zkumavkou
Video
http://www.youtube.com/watch?v=Uv3d4c8NFH8 (old.studiumchemie.cz, Bromace fenolu, video bez zvuku)