Peklo ve zkumavce (Reakce KNO3 + C + S)
Pomůcky
stojan, křížová svorka, klema, miska s pískem, zkumavka, lžička, kahan, sirky, chemické kleště
Chemikálie
pevný KNO3, pevná S, dřevěné uhlí
Postup
Do zkumavky upevněné ve stojanu dejte dusičnan draselný asi do výšky 2 – 3 cm. Zkumavku poté zahřívejte. Po roztavení dusičnanu draselného přidejte půlku malé lžičky síry a následně vhoďte malý kousek rozžhaveného dřevěného uhlí.
Po vhození síry a dřevěného uhlí dochází k prudké exotermické reakci – pozorujeme také světelný efekt. Dřevěné uhlí poskakuje ve zkumavce.
Princip
Dusičnan draselný se rozkládá na dusitan draselný a kyslík.
Vhozená síra a dřevěné uhlí (uhlík) reagují s kyslíkem za vzniku příslušných oxidů – oxidu siřičitého a oxidu uhličitého. Při těchto reakcích se uvolňuje velké množství tepla (exotermické reakce). Pozorujeme i světelný efekt.
Využití
analýza (rozklad); exotermické reakce – chemický děj, termochemie; kyslík (příprava kyslíku); chalkogeny (síra – sloučeniny: SO2); pentely (dusík – sloučeniny: KNO3); tetrely (uhlík – sloučeniny: CO2)
Typ pokusu
Obecná bezpečnost
PLACEHOLDER PRO BEZPEČNOST
Vlastnosti látek
Dusičnan draselný – nebezpečný, může zesílit požár; oxidant.
dle GHS: dle staršího značení:
Síra – nebezpečná, dráždí kůži, hořlavá tuhá látka, při hoření síry na vzduchu mohou vznikat oxidy síry – SO2 (toxický).
dle GHS: dle staršího značení:
Bezpečnost
Čas
Tipy
– pro tento pokus je možné použít starší zkumavky (na vyhození) – zkumavka poté nejde moc dobře vyčistit
– zahřívání KNO3 trvá asi 5 minut
– při zahřívání zkumavky s dusičnanem draselným lze v plameni rozžhavit dřevěné uhlí
– kousek dřevěného uhlí berte velmi malý (velikost hrachu), aby se vešel do zkumavky
– je vhodné použít pod zkumavku misku s pískem – při reakci může dojít k roztavení zkumavky, po případě dřevěné uhlí může ,,vyskočit“ ze zkumavky
– pokud reakce ustane, ale dřevěné uhlí ještě nezreagovalo všechno, je možno přidat ještě síru – reakce začne znovu probíhat
– pokus Střelný prach (viz. poslední odkaz) – pokus v provedení smísení látek v objemových poměrech: 4 díly KNO3 : 2,5 dílu S : 1 díl dřevěného uhlí, pokus známý jako příprava a reakce černého střelného prachu, který byl znám v Číně již na počátku našeho letopočtu
Video
Peklo ve zkumavce (video se zvukem, v opačném pořadí než v popisu výše – nejprve přidání dřevěného uhlí, poté síry)
Peklo ve zkumavce II (video bez zvuku, s popisky, v opačném pořadí než v popisu výše – nejprve přidání dřevěného uhlí, poté síry)
http://katedry.osu.cz/kch/zch/pokusy/pokus4/pokus4_soubory/4.wmv (Peklo ve zkumavce, video rychlé, názorné, s hudebním doprovodem, v opačném pořadí než v popisu výše – nejprve přidání dřevěného uhlí, poté síry, přehrávač Windows Media Player)
http://www.youtube.com/watch?v=Y3kqEleGHTQ (Peklo ve zkumavce, velmi rychlé video, bez zvuku)
http://www.youtube.com/watch?v=nHf–wlb2_U (Peklo ve zkumavce II, video bez zvuku)
http://www.youtube.com/watch?v=-EQuTPv0XZ8 (Naše pokusy v pořadu Zázraky přírody díl 23, demonstrační provedení pokusu ve větším množství pro pořad Zázraky přírody – využitelné od 1:15 do 3:15, video se zvukem)
http://kch.zf.jcu.cz/didaktika/pokus%20JP/index.htm (Internetová video-databáze chemických pokusů ZF JU, Efektní pokusy I, pokus Střelný prach – video bez zvuku, jiné provedení než v popisu uvedeném výše, přehrávač Windows Media Player)